Çörek Otu Yağı Nasıl Filtre Edilir?

kaliteli çörek otu yağı

Çörek otu yağının kendine has tadı ve aroması olan kıymetli bir yağdır. Soğuk pres yağ denildiğinde ilk akla gelen yağ bir çoğumuzun çörek otu yağıdır. Çörek otu yağı , aktarlarda hatta pazarlarda dahi sıkıldığını görebilirsiniz. Bu kadar kolay sıkılan çörek otu yağı aslında filtreleme olayı o kadar basit değildir. Tabi aktar ve pazarlarda dahi sıkılan çörek otu yağını filtresiz olarak tortulu satıldığı için bizim ürünümüz onlarda ayrılmaktadır.

Çörek otu yağı 2 şekilde filtreleyebilirsiniz. 

1-Filtre Pres Makinesi

Filtre pres makinesi ile yağı tabakalara arasında  kumaş ve kağıt arasından geçirerek yağı temizleyebilirsiniz. Bunun için üretiminiz en az 50 LT olmalıdır. Bunun altında ki yağ miktarı için uygun değildir. Daha çok fason üretim için uygundur. Bu işlemde yağa hiç bir ısı veya kimyasal işlem uygulanmaz. Kompresör yardımı ile 3 bar seviyesinde hava ile yağ çekilir ve tabakalar içerisinde dolaşımı sağlanır ve yağ partikülleri kumaş ve kağıda takılır. Bu şekilde ter temiz yağ elde edilir. Daha düşük yağ filtresi için ise diğer yöntemi uygulamanızı öneririz.

2-Kağıt Filtre

Daha yayın olarak kullanılan kağıt filtre kullanımı çok basittir. Zaman alan yöntem sonunda ter temiz yağ elde edilir. Kağıt filtre huni şeklinde yapılır veya geniş kevgir üzerine kağıdı serebilirsiniz. Sonrasında süzmek istediğiniz yağı üzerine dökün. Süzme işlemi biraz uzun sürebilir ancak sonunda tortularından ayrılmış olur. Damla damla süzülen yağ 1 gün bekletilmesi gerekmektedir ve ertesi gün kağıt değiştirilerek süzülecek yağ bitene kadar bu işleme devam edilir. 

Tortulu çörek otu yağı ve tortusuz arasında ki fark

Soğuk preslenmiş ve kaliteli çörek otu kullanıldığını düşünürsek;

  • * Fayda anlamında fark yoktur.
    * Tortulu çörek otu yağının içimi zordur. Tortusuz çörek otu yağı içimi rahat ve aromatik tadı çok rahat damağınız da hissedebilirsiniz.
    * Tortulu çörek otu yağı zamanda dibine çökme yapar ve bu tortu jel gibi içilmez ve çöpe dökülür. Ancak filtreli çörek otu yağında böyle bir durum söz konusu değildir. 
    * Tortulu çörek otu yağı, zamanla tortu çörek otu yağını bozmaya başlar ve tadı zamanda acımaya başlar. Tortusuz çörek otu yağı 2 yıl kalitesini korur. 

Pazardan veya aktardan ürün alırken 2 kere düşünmelisiniz.  Bir yanda içimi zor ve raf ömrü çok kısa bir ürün diğer yandan 2 yıl raf ömrü ve içimi rahat bir çörek otu yağı. 

çörek otu yağı 40ml
çörek otu yağı 40ml

Tazemiz çörek otu yağı, soğuk sıkım sonrasında filtre edildiği için içimi rahat ve son kalite bir üründür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir