Keten Tohumu Yağı Nasıl Tüketilmelidir?

keten tohumu yağı

Keten tohumu çok uzun zamandır bilinen ve mide – bağırsak sorunları için kullanılan bir gıdadır. Bilimsel olarakda kanıtlanan bu faydalara ek olarak tansiyon , kolestrol , iştah kesinme , adet düzenleme , kalp rahatsızlıklara faydaları kanıtlanmıştır.

Keten tohumunu direk tüketmek maalesef fayda sağlamamaktadır. Mide keten tohumunu sindirememektedir. Bunun için keten tohumunu öğütmek (Keten tohumu unu ) yada soğuk pres yöntemi ile yağı çıkarılmış (keten tohumu yağı) şekilde tüketmeniz gerekmektedir.

Keten tohumu kesinlikle kavulmamış olmalıdır. Keten tohumu yağı, ısıtılmadan soğuk yiyecekler ile tüketmeniz gerekmektedir. İçerisinde omega asitleri ısıl işlemde bozulacaktır.

Nasıl Tüketilmeli

Keten tohumunu öğütülmüş olarak tüketecekseniz 1 yemek kaşığı yeterli olacaktır.

Keten tohumu yağı olarak tüketecekseniz 1 tatlı kaşığı tüketmeniz yeterli olacaktır. Yağ içmekte zorlanıyorsanız eğer, salata üzerine, yemeklerinizin üzerine dökerekde tüketebilirsiniz.

Keten tohumu Yağının Bazı Faydaları,

 • keten tohumu yağı 40ml
  keten tohumu yağı, soğuk presleme yöntemiyle üretilmiştir.

  Mide ve bağırsak sorunlarında, boşaltım sistemini düzenleyici özelliği vardır.

 • Keten tohumu yağı, kolesterol düşürücü etkine sahiptir. İçeriğinde bulunan omega-3 ve omega-6 asitleri sayesinde günde 1 tatlı kaşığı tüketildiğinde %10-15 aralığında düşürdüğü saptanmıştır.
 • Kan basıncını düzenleyerek yüksek tansiyon sorununu önler.
 • Tokluk hissi verdiği için diyet uygulamalarında faydalıdır.

 1. Nurullah diyor ki:

  Genel anlamda yağlarınız çok güzel ve kaliteli yağ bağımlısıyım diyebilirim kendime göndermiş olduğunuz hediyeler için çok teşekkürler elinize,emeğinize sağlık hayırlı işleriniz olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir