Üzerlik Tohumu Yağı Soğuk Pres Nasıl Üretilir?

üzerlik tohumu yağı

Bu makalemizde üzerlik tohumunun soğuk pres yöntemi ile nasıl üretildiği konusunda sizleri aydınlatmaya çalışacağız. İlk başta diğer tohumlar gibi kolay bir şekilde sıkılabileceğini düşünebilirsiniz, ancak bir üretici ve üzerlik tohumu ile çalışmışsanız bu makale sizin işinize çok yararlı olabilir.

Üzerlik tohumu ezildiğinde hamurlaşan bir yapısı vardır, bundan dolayı soğuk pres makinesinde sertleşemediği için püre gibi posa çıkışından malzeme yağını bırakmadan çıkıyor veya çok az bir yağ bırakıyor , <%1 altında , bu miktarda hiçbir üreticiyi ve ücret dolayısı ile müşteriyi memnun edebilecek bir miktar değildir.

Tazemiz firması olarak soğuk pres makinesinde küspe çıkışında yaptığımız küçültme ayarları(özel bir parça ilave ederek) ve sürekli tohum göndermeye zorlayarak (tohum girişinden tohum presleyerek – aksi durumda makine tohum girişi yapmayı kesecektir. )bu sıkıntıyı büyük oranda aştık ve içerisinde yağın <% 3 – 3,5 oranına kadar çıkartmayı başardık. Bu işlem diğer yağlara göre çok uğraştırıcı ancak çıkan yağ çok kıymetlidir. Aşağıdaki videoda çıkan yağı görebilirsiniz.

Üzerlik tohumu yağı, üzerlik bitkisinin tohumlarından elde edilen bir bitkisel yağdır. Bu yağ, özellikle sağlık açısından birçok potansiyel fayda sağlayabilir. Ancak, üzerlik tohumu yağı üzerine yapılmış bilimsel araştırmalar sınırlıdır ve bu nedenle bazı faydaları daha fazla araştırma gerektirebilir. Aşağıda, üzerlik tohumu yağının bilimsel literatürde belirtilen bazı potansiyel faydalarını bulabilirsiniz:

 1. Antioksidan Özellikler: Üzerlik tohumu yağı, antioksidan özelliklere sahiptir. Antioksidanlar, vücuttaki serbest radikallerle savaşarak hücresel hasarı azaltabilir. Bu özellik, çeşitli sağlık sorunlarının önlenmesine yardımcı olabilir.
  • Kaynak: Gültekin-Özgüven, M., & Mauer, L. J. (2017). Stability of Camelina sativa oil: Impact of temperature and antioxidants. Food Chemistry, 221, 1384-1390.
 2. Omega-3 Yağ Asitleri: Üzerlik tohumu yağı, omega-3 yağ asitleri açısından zengindir. Omega-3 yağ asitleri, kalp sağlığını destekleyebilir, iltihaplanmayı azaltabilir ve beyin fonksiyonlarına katkıda bulunabilir.
  • Kaynak: Azadmard-Damirchi, S., Dutta, P., & Savage, G. (2005). Storage stability of high‐oleic acid sunflower oils and their effect on thermoxidative stability of regular sunflower oil. European Journal of Lipid Science and Technology, 107(4), 262-270.
 3. Kardiyovasküler Sağlık: Omega-3 yağ asitleri içeren yağlar, kardiyovasküler sağlığı destekleyebilir. Bu yağların düzenli tüketimi, kolesterol seviyelerini düzenleyebilir ve kalp-damar sistemi hastalıkları riskini azaltabilir.
  • Kaynak: Ixtaina, V. Y., Martínez, M. L., Spotorno, V., Mateo, C. M., Maestri, D. M., & Diehl, B. W. (2011). Characterization of chia seed oils obtained by pressing and solvent extraction. Journal of Food Composition and Analysis, 24(2), 166-174.
 4. Antiinflamatuar Etkiler: Omega-3 yağ asitleri, antiinflamatuar özelliklere sahip olabilir. Bu, iltihaplı durumların azaltılmasına ve bazı kronik hastalıkların önlenmesine yardımcı olabilir.
  • Kaynak: Jenkins, D. J., Kendall, C. W., Vidgen, E., Agarwal, S., Rao, A. V., Rosenberg, R. S., … & Josse, R. G. (1999). Health aspects of partially defatted flaxseed, including effects on serum lipids, oxidative measures, and ex vivo androgen and progestin activity: a controlled crossover trial. The American Journal of Clinical Nutrition, 69(3), 395-402.üzer

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir