Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

bağılıklık sistemi güçlendirme

Temel bilgilerle başlayalım: Ellerinizi 20 saniye yıkayın, yüzünüze dokunmayın ve sosyal mesafenizi koruyun. Sadece bu üç şeyi yaparsanız, sağlıklı kalma yolunda iyi olacaksınız.

Ama yapabileceğiniz daha çok şey var.

4 Basit Stratejiyle Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirin

Yiyeceklere odaklanın
İşlenmemiş doğal tüm gıdaların tamamını seçmek, genel sağlık için harikalar yaratabilir.

Sarımsak: Sarımsaktaki bir bileşik olan allicin, bağışıklık sistemini arttırma kabiliyeti ile bilinir. En fazla fayda, günlük çiğ sarımsak karanfilinin yarısını yemekten gelir. Çiğ sarımsak mide bulamıyorsanız, bir sonraki en iyi şey onu kızartmaktır.

Prebiyotikler: Sağlam bağırsak bakterileri bizi enfeksiyona karşı korur. Bu bakterileri , özellikle inülin lifi içeren lif içeren prebiyotiklerle sağlıklı tutun . Mükemmel prebiyotik kaynakları Kudüs enginarları, yeşil muzlar veya muzlar, Jicama kökü ve kuşkonmazdır.

C vitamini yönünden zengin besinler: C vitamininin bağışıklığı arttırdığı bilinmektedir. Bir çalışma , bir ay boyunca her gün kivi yiyen yaşlı yetişkinlerin üst solunum yolu enfeksiyonu semptomlarının şiddetinde ve süresinde önemli bir azalmaya sahip olduğunu buldu. İnsanlar genellikle C vitamini almak için portakal suyuna ulaşıyor, ancak suyunda çok fazla şeker vardır. Portakal yerine brokoli, kivi veya kavunlardan C vitamini almak daha iyidir.

Antioksidanlar: Stres, bağışıklığın azalmasına neden olabilir ve sizi hastalığa daha yatkın hale getirebilir. Çilek, havuç ve ıspanak gibi renkli meyve ve sebzelerde, sizi daha güçlü bir bağışıklık sistemine dönüşen oksidatif strese karşı koruyan antioksidanlar bulunur. Çörek otu yağı ve kenevir tohumu yağı bağılıklık sistemi için çok faydalı yağlardır.

Yaşam tarzı iyileştirmeleri

Sürekli stres altında, hatta gün geçtikçe devam eden düşük dereceli yaşamak, vücudun stres hormonu olan çok fazla kortizol üretmesine neden olur. Zamanla, yüksek kortizol enfeksiyonla savaşmaya karşı direncinizi azaltır ve zayıf uyku ve daha yüksek kan basıncına katkıda bulunur. Stresten kurtulmak için işinizi veya takıldığınız ortamı değiştirmeyi deneyebilirsiniz.

Kendinizi stresten koruyun ve birkaç yaşam tarzı ince ayarıyla bağışıklık sisteminizi güçlendirin:

Uyku: Evet, söylemesi yapmaktan daha kolay (özellikle uykusuzsanız). Enfeksiyonla savaşmak için her gece 7 ila 8 saat kaliteli uykuya ihtiyacınız var. Uykuya öncelik verin. Kesinlikle 9 saatten fazla uyumanızı da hiç bir doktor önermiyor!!

Meditasyon: Günde beş dakika güdümlü meditasyon ya da sadece sessizce oturmak ve nefesinize odaklanmak bile fark yaratabilir. Meditasyon kalp atış hızınızı ve kan basıncınızı düşürür ve kaygıyı azaltır. Artı, sakinleştirici. Bu yüzden uykuya da yardımcı olması şaşırtıcı değil.
Egzersiz: Egzersiz, direncinizi artırır, böylece enfeksiyonla savaşabilirsiniz. Her gün fiziksel olarak aktif olduğumuzda bedenlerimiz daha iyi çalışır, günde en az 10 dakika, ideal olarak 30 dakika yapmayı ve kardiyo ve kuvvet antrenmanı karışımını yapmanızı öneririz.

ÖZET

Bağışıklık sisteminiz de dahil olmak üzere vücudunuzun her parçası, çevresel saldırılara karşı korunduğunda ve aşağıdaki gibi sağlıklı yaşam stratejileriyle desteklendiğinde daha iyi çalışır:

  • Sigara içme.
  • Meyve ve sebzelerde yüksek bir diyet yiyin.
  • Düzenli egzersiz.
  • Sağlıklı bir kiloyu koruyun .
  • Alkollü içecek tüketme
  • Günde 2 LT su tüketin (8-10 bardak su)
  • Yeterli uyku alın.
  • Ellerinizi sık sık yıkamak ve etleri iyice pişirmek gibi enfeksiyonlardan kaçınmak için adımlar atın .
  • Stresi en aza indirmeye çalışın.

Dr. Darling röportajından alıntılar yapılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir