Gerçek Soğuk Pres Yağ Fiyatı Nedir?

bitkisel yağ fiyatları

Piyasada bir çok üretici ve aracı firma bulunmaktadır. Hal bu olunca her firma farkılı fiyatlar ile müşterilerin kafası karışmaktadır. Firmamıza en çok sorulan sorulardan biri olan fiyatı konusunu elimizden geldiğince bu makalemizde açıklamaya çalışacağız.

Soğuk presleme işlemi tohumda ki yağın sadece sıkılmasıyla, içerisinde yağın alınması işlemidir. Burada ki ince nokta tohuma dışarıdan hiç bir ısıl işlem veya kavrulma işlemi yapılmamasıdır. Aksi halde daha çok yağ elde edilebilmekte ancak yağın kalitesinden eser kalmamaktadır.

Presleme işlemi her tohum için aynı şekilde gerçekleşir, ancak tohumun yağ oranına ve sertliğine göre sıkım süresi değişebilmektedir. Örneğin 1 kg çörek otu 10 dk sıkılırken , 1 kg hindistan cevizi 15 dk, 1 kg nar çekirdeği 20 dk sıkılabilmektedir. İşlem süresi fiyatı etkileyen durumlardan biridir.

Fiyatı etkileyen en önemli husus ise tohumların yağ oranlarıdır. En kolay şekilde yağların ortalama fiyatlarını öğrenme şeklide budur. Çörek otunun, yağ oranı ortalam %28 aralığındır, yani 1 kg çörek otundan 280 gr yağ elde ediyoruz. Çörek otunun fiyatını bildiğiniz sürede içerisindeki yağın fiyatını aşağı yukarı tahmin edebilirsiniz. Bu fiyatlara ek olarak şişe, kapak, etiket, reklam giderleri ve vergileride eklediğinde ürünün ham fiyatına ulaşırsınız, gerisi firmanın üzerine eklediği kar oranıdır.

Konuyu örnekle açıklayalım:
Herkesin çok rahat şekilde fiyatına ulaşabileceği badem üzerinden verelim. 1 kg badem yağı almayı planlayalım.
Çiğ badem şuan kuruyemişcilerdeki satış fiyatı 80 TL , toptan fiyatı 55 TL
Çiğ bademin yağ oranı ortalama %40
Yağ oranı %40 olduğuna göre 2,5 kg çiğ bademden 1 kg yağ elde ediyoruz.
2,5 kg badem fiyatı 137,50 TLdir.
Satın alacağınız 1 kg badem yağının ham madde fiyatını bulduk. Şişe, kapak, etiket, elektrik ve diğer giderler için 10 TL ekleyelim.
137 TL + 10 TL = 147,5 TL Bu hesaba göre satın alacağınız ürün bu fiyatın altında olmaması gerekir, ucuz etin yahnisi yenmez !
Bu fiyatın üstüne %40 ila %60 oranında kar marjı eklenip satışa sunulmaktadır.

Hesaplamalarınızı bu şekilde yaparsanız en azından alacağını ürünün ortalama fiyatını hesaplayabilirsiniz.Kafanıza takılan sorular için bize mail atabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir