Bağışıklık Güçlendirme

çörek otu yağı soğuk pres

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için en doğru yol beslenmeden geçmektedir. Bağışıklık sisteminin direnci kişiden kişiye değişmektedir, örneğin nezleyi siz kolay bir şekilde atlatabilirken arkadaşınız bunu zor atlayabilmektedir. Zor atlatan biriyseniz o zaman daha dikkatli beslenmeye önem göstermeniz gerekiyor.

Bağışıklık sistemini güçlendirmeye ilk baştan bağırsaklardan başlanmalıdır. Bağışıklık sisteminin hücrelerinin %70i kadarı bağırsaklarda bulunmaktadır. Bundan dolayı bağırsaklarımız son derece önemli bir görevi vardır.  Reklamlarda probiyoktikli ilaçların reklamlarının çok gösterilmesinin de sebebi budur. Bağırsaklar probiyoktikli ürünler tükettiğimizde bağırsaklar son derece sağlıklı olacaktır ve sağlıklı bir bağırsak güçlü bir bağışıklık sistemi demektir. Probiyotikler, bağışıklık sisteminizin ilk savunma duvarıdır. Probiyotikler olmadan güçlü ve dengeli bir bağışıklık sisteminden söz edilemez. Bundan dolayı soframızdan ev yapımı sirke ve yoğurtu kesinlikle eksik etmemeliyiz.

Probiyotik bakterileri beslemek içinde prebiyotikler besin liflerine ihtiyaç vardır.

Probiyotik Prebiyotik Nedir
Probiyotik Prebiyotik arasındaki fark

Prebiyotik Gıdalar

Sebzeler: Pırasa, yer elması, bamya, enginar, kereviz, domates, soğan, sarımsak, hindiba, kuşkonmaz, hardal bitkisi
Kurubaklagiller: Fasulye, mercimek, bezelye, nohut
Tam tahıllar: Tam buğday, yulaf, kara buğday, arpa, kepekli pirinç
Yağlı tohumlar: Ceviz, badem, fındık, ketentohumu, kenevir tohumu
Meyveler: Zeytin, muz, üzüm, çilek, elma

Kısacası probiyotik olmadan prebiyotik olmaz, prebiyotik olmadan da probiyotik görevini yerine getiremez. Her ikisinin düzenli alınması bağışıklık sistemimizi koruma açısından son derece önemlidir.

Üretimimizde bulunan ve soğuk pres yöntemi ile ürettiğimiz keten tohumu yağı ve kenevir tohumu yağı bağırsaklardaki probiyotikleri beslemek için çok iyi bir gıda takviyesi olabilir.

Üzüm çekirdeği yağıda bağışıklık sistemi güçlendiren gıdalardan biridir. Çok güçlü bir antioksidan kaynağıdır.

 

çörek otu yağı soğuk pres
soğuk pres ile üretilmiş çörek otu yağı

Her derde deva olarak adlandırılan çörek otu yağının da bu konuda büyük bir katkısı vardır. Çörek otu yağının ana bileşeni olan timokinondur. Bazı çalışmalar timokinon’un antioksidan rol oynadığını ve vücudun savunma sistemini geliştirdiğini ve apoptoza (programlı hücre ölümü) neden olduğunu göstermiştir. Günümüzde çörek otunun bileşenlerinin kansere karşı kullanımı ile ilgili pek çok bilimsel araştırma devam etmektedir.

Çörek otu yağının kanıtlanmış bir çok faydası bulunmaktadır, düzenli kullanımda bir çok rahatsızlığınızdan kurtulabilirsiniz.

Bağışıklık Sistemini Yağlar İle Güçlendirme

Yazımızı toparlarsak; Sağlam bir bağışıklık sistemi için ev yapımı yoğurt ve sirkeyi soframızdan eksik etmiyoruz. Faydalı bakterileri beslemek için probiyotikli gıdalar tüketiyoruz, kenevir tohumu yağı ve keten tohumu yağı olabilir.  Günde 1 yemek kaşığı haricen veya salata-yoğurt üzerine dökerek tüketebilirsiniz. Çörek otu yağını hayatımızdan kesinlikle eksik etmemeliyiz( çörek otu yağı ile ilgili arama motorlarında ve bilimsel makalelerde bir çok bilgiye ulaşabilirsiniz, bir çok tedavide baş rol oynamaktadır), sabahları aç karnına 1 tatlı kaşığı tüketebilirsiniz, ihtiyaca göre sabah akşam 1 tatlı kaşığıda tüketebilirsiniz.

 

 

Bağışıklık Sistemi adı altında oluşturduğumuz seti inceleyebilirsiniz. https://tazemiz.com/urun/bagisiklik-sistemi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir