Chia Tohumu Yağının Faydaları ve Mutfakta Kullanımları

chia tohumu yağı faydası

Chia Tohumu Yağı

 162,00 595,00

Chia Tohumu Yağı

❊ Soğuk pres – sıkım ile üretildi.
❊ %100 Chia Tohumu yağıdır.

Devamını oku

Chia Tohumu Yağının Faydaları

Chia tohumu yağı hafif  bir tada sahiptir ve çok çeşitli sağlık yararları içerir; bu nedenle yiyecek ve içecek meraklıları mutfaklarından eksik etmiyor. Yemeklerde chia tohumu yağını kullanmakta yeniyseniz, bu harika besin yoğun yağının nasıl kullanılacağı ve chia tohumu yağının en önemli sağlık yararlarına bir genel bakış:

Mutfakta Kullanımları

Çok fazla yemek meraklısı değilseniz ama sağlığınıza iyi bakıyorsanız, chia tohumu yağı kullanmanın en kolay yolu, doğrudan kaşıktan tüketmektir. Eğer yağ tüketmekte zorlanıyorsanız, işte bu sağlıklı bitkisel yağın diyetinize nasıl dahil edilebileceğiniz hakkında birkaç lezzetli fikir:

Chia tohumu yağını yopurt, salata ve yeşillik üzerine dökerek tüketebilirsiniz . Bu harika yağın sadece sağlığa yararları değil, aynı zamanda yağda eriyen vitaminleri vücudunuz için daha uygun hale getirmeye yardımcı olur. 
Chia tohum yağı nötr bir tada sahip olduğundan, yemeğin tadını değiştirmeden hemen hemen her tarifte kullanılabilir . Öyleyse, yulaf ezmesi, yoğurt veya soğuk çorbalara eklemeyi deneyin. Sadece chia tohumu yağının ısıya duyarlı yağ asitleri içerdiğini ve bu nedenle tavada pişirme için uygun olmadığını unutmayın.

Chia Tohumu Yağının Faydaları

Tüm bitkisel yağlar gibi, chia tohumu yağının da kalorisi yoğundur (bir çorba kaşığında 120 kalori) ve bu nedenle aşırı tüketildiğinde kilo alımına katkıda bulunabilir. Bununla birlikte, az miktarda tüketildiğinde, chia tohumu yağı, çekici besin profili sayesinde birçok sağlık faydaları sunabilir: Chia tohumu yağı, ne kolesterol ne de sodyum içerir ve sadece az miktarda trans yağ içerir. İçerdiği yağların çoğu çoklu doymamış yağ asitleridir (PUFA’lar) ve PUFA’sı alfa-linolenik asittir. Alfa-linolenik asit veya ALA, çok sayıda olumlu sağlık etkisi gösterir bir tür omega-3 yağ asididir:

Omega-3 yağ asitleri genel sağlık için çok faydalıdır . Beyinde oldukça konsantredirler ve bilişsel ve davranışsal işlev için özellikle önemlidirler. Bu esansiyel yağ asitlerinin eksikliği, zayıf hafıza, depresyon, artan yorgunluk, zayıf kan dolaşımı veya kuru ve pullu bir cilt olarak ortaya çıkabilir. Balık yemeyen insanlar (vegan diyetini takip eden insanlar gibi), omega-3’lerde eksik kalma riskini artırır ve bu nedenle diyetlerine chia tohumu yağı ekleyerek büyük ölçüde faydalanabilir.
Çok sayıda kanıt, omega-3 yağ asitlerinin kardiyovasküler hastalıklara karşı koruma sağlayabileceğini göstermektedir . Bu kardiyoprotektif etkiler, diğer şeylerin yanı sıra, omega-3’lerin kan pıhtılarını önleme ve arter duvarlarındaki enflamasyonu azaltma kabiliyeti ile bağlantılıdır. Ancak, chia tohumu yağının kardiyovasküler problemler (veya başka ilaçlar) için ilaç alan kişiler için uygun olmayabileceğini unutmayın, bu nedenle herhangi bir ilaç kullanıyorsanız günlük diyetinize chia tohumu yağı eklemeden önce doktorunuzla görüşün. .
Güçlü anti-enflamatuar özellikleri nedeniyle, chia tohumu yağı, eklem sorunları olan insanlar arasında giderek daha popüler bir besin takviyesi haline geliyor. Bu anti-enflamatuar özelliklerden sorumlu omega-3 yağ asitlerinin, hem eklem ağrısını azalttığı hem de romatoid artrit hastalarında eklem hareketliliğini arttırdığı gösterilmiştir.

Chia Yağı – Chia Tohumları

chia tohumu yağının faydalarıChia yağının bütün chia tohumları üzerine sağladığı önemli faydalardan biri lezzetliliktir. Neredeyse her tabakta chia tohumu yağı kullanabilirsiniz ve lezzet açısındanyemeğin tadı etkilenmez. Chia tohumu yağı da bütün tohumlardan daha fazla omega-3 yağı içerir.

Chia tohumu yağı kalori bakımından zengindir ve herhangi bir yağ gibi aşırı miktarda tüketilmesi durumunda kilo alımına neden olabilir. Aynı zamanda herhangi bir lif veya karbonhidrat sağlamaz ve besin profili, bütün chia tohumlarının besinsel profillerinden daha sınırlıdır.

Chia tohum ne kadar omega-3 içerir?

Chia tohumları, kalp sağlığını koruma ve enflamasyonla mücadele özellikleri için ortaya çıkan temel yağ asitleri ü sağlığı teşvik eden, omega-3 yağlarının bitki bazlı diyet kaynakları listesinin başında gelmektedir. Bütün chia tohumları 100 gramda yaklaşık 18 gram omega-3 yağı içerir ve chia tohumu yağında daha da fazla içerir: 100 mililitre başına 55 gram  Kalan yağ asitlerinin çoğu, hem tam chia tohumlarında hem de chia tohumu yağında, omega-6 yağlarıdır.

Böylece, dengeli bir diyet yapmak uğruna, tüm chia tohumlarına bir şans verin. Eğer bütün chia tohumlarının yağını sade lezzeti ve eşsiz dokusu henüz tatmadıysanız, https://tazemiz.com/urun/chia-tohumu-yagi/ 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir