Çörek Otu Yağı Nedir?

çörek otu yağı nedir

Daha önce çörek otu yağını kesinlikle duydunuz. Belki, bakkal raflarında ya da yerel sağlık marketinizin doğal ilaçları bölümünde bir bakıma bile görmüş olabilirsiniz. Şimdi size bu yağın ne olduğunu ve ne gibi faydalarını hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Çörek otu yağı nedir?

çörek otu yağı 40 ml
Soğuk pres çörek otu yağı rengi görseldeki gibi olur.

İlk olarak, çörek otu ve çörek otu yağı genellikle kara kimyon ile ilişkisi ile karıştırılır. Aynı kaynaktan üretilirken, bu ürünler hem bitkisel ilaçlar hem de mutfak kullanımları için farklı şekilde kullanılmalıdır.

Çörek otu yağı küçük siyah tohumlardan yapılan menşeli Orta Doğu ve Doğu Avrupa’ya özgüdür “mor ya da beyaz çalan çiçekler ile küçük çiçekli çalı”. Bilimsel kanaklar da “Nigella sativa” ismiyle bilinen çörek otu  birçok isimle adlandırılır“kara kimyon, çörek otu, çörek tohumu, rezene çiçek, çörek, hindistan cevizi çiçeği, Roma kişniş ve Kalonji.”

Çörek otunun orijinal kullanımı bilinmemekle birlikte, antik Mısır’ın arkeolojik bölgelerinde , özellikle de Tutankhamun’un mezarı içinde, ayrıca BCE Türkiye ikinci binasında Anadolu kazı yerlerinde bulunmuşlardır. Orada da tohumun not edilmiş ve karşılık gelen yağ olarak kullanılıyor. İslam dünyasında ve Avrupa’da standart tıbbi ders kitabında bahsedilmektedir.

Çörek otu Yağı Sağlık Faydaları

Bu bileşen eski bir tıbbi çözüm olsa da, modern araştırmalar , çörek otu yağının birçok olası sağlık yararına sahip olduğunu göstermiştir. – sağlık yararları çok yüksek fitokimyasal seviyelere onaylanmış olan bitkiler tarafından oluşturulan kimyasal bileşiklerdir – onlar o kadar güçlüdür ki daha etkisi antibiyotiklerden daha fazladır, örneğin grip virülan olarak mücadele “superbugs” edebilir. Çörek otundan yağını elde etmek için en uygun ve kaliteli yöntem soğuk pres yöntemidir, kesinlikle soğuk sıkım olmayan çörek otu yağını kullanmayınız!

Fitokimyasallarla Mücadele Kanseri

Çörek otu yağı, yüksek düzeyde antioksidanlar ve ayrıca üç spesifik güçlü kanserle savaşan fitokimyasal içerir. Bunlar; timokinon, timmohidrokinon ve timol.

çörek otu tohumu
çörek otu tohumunun görüntüsü

Thyquinquinone “antioksidan enzimlerin korunmasına ek olarak serbest radikal veya etkili bir süperoksit radikal temizleyici görevi görür.” Bu antioksidan enzimler karaciğerinizi toksinlerden koruyan detoksifiye edici maddelerdir .

Thyohidrokinon , telaffuzu en zor olabilir, ama aynı zamanda “gezegendeki en güçlü doğal asetilkolinesteraz (AChE) inhibitörlerinden biri” olması nedeniyle en ilginç fitokimyasallardan biridir. Basitçe söylemek gerekirse, enzim aktivitesini durdururlar . AChE, Alzheimer hastalığını, şizofreniyi tedavi eden ilaçlarda , diğer nörodejeneratif koşulların yanı sıra sadece birkaçı olarak kullanılır.

Son fakat en az değil, timol. Timol, terpen olarak adlandırılan daha büyük organik bileşik grubunun bir parçası olan bir monoterpendir . Terpenler , herbivor avcılarından ve parazitlerden korunmak için kullanılan bitkilerin (ve bazı böceklerin) ürettiği organik malzemelerdir. Monoterpen, tüberkülozu tedavi etmekten tıbbi dezenfektanlara ve hatta “gıda aromaları, parfümler, gargaralar ve hatta kozmetik ürünlerinde” çeşitli ürünlerde kullanılabilir .

Çörek otu yağının yağ asitleri bileşimi:

çörek otu tanesi
çörek otu tanesinin büyütülmüş görüntüsü

C16:0 Palmitik asit %11-19
C16:1 Palmitoleik asit %0.05-0.5
C18:0 Stearik asit %2-5
C18:1 Oleik asit %17-26
C18:2 Linoleik asit %47-67
C18:3 Linolenik asit % 0.1-1
C20:2 Eikosadienoik asit % 0-3

Çörek otu yağının detaylı içeriği hakkında bilgi için https://tazemiz.com/genel/corek-otu-ve-yaginin-icerigi/ sayfasını ziyaret ediniz. 

Çörek otu yağının tüketimi için https://tazemiz.com/genel/corek-otu-yagi-gunde-ne-kadar-kullanilir/ yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Değerli zamanınızı ayırıp buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz, her yazımızda belirttiğimizde gibi bu yağlar ilaç değil faydalı gıdalardır, sağlıkla tüketmeniz dileğimizle.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir