E Vitamini Bulunan Yağlar

E vitamini bulunan yağlar

E vitamini” nin sekiz bileşik, dört tokoferol ve dört toko trienolden oluşmaktadır. E vitamini, vücut için çok önemli vitamindir. Vücut bunu kendi içerisinde ürememektedir ve dışarıdan alınması gerekmektedir. Cildi nemlendirmesi, saçların sağlıklı olmasını, cilt yanıklarını iyileştirmesi, göz sağlığı, bağışıklık sistemini koruması E vitamininin faydaları arasındadır. Piyasada çoğunlukla yağ şeklinde haricen bulunmaktadır.

Harvard üniversitesinin araştırmasına göre yetişkinlerin günlük E vitamini ihtiyacının 15 mg (veya 22.5 IU) olduğunu belirtmektedir.

E vitamini besin içeren bitkisel yağlar, avokado yağı, Badem yağı, ceviz yağı, fındık yağı, ayçiçek yağı, buğday yağı, fıstık yağı, aspir tohumu yağı, hindistan cevizi yağı , incir çekirdeği yağı E vitamini en çok içeren yağlardır. E vitamini yağda çözündüğü için yemeklerle beraber tüketilmesi önerilir.

Yeterli miktarda E vitamini almak,  bebekler, yaşlılar ve hamile kadınlar için özellikle önemlidir.

E Vitamininin Bazı Faydaları

 • E Vitamini Hücre Yenilenmesini hızlandırır: Hücrelerin hızla yenilenmesini sağladığı için yaraların çabuk iyileşmesini sağlar. E vitamini aynı zamanda da cildi yeniler ve güzelleştirir.
  E Vitamini Dolaşım Sistemine faydalıdır: E vitamini yeterli miktarda alındığında damarların tıkanmasını önler ve damar sertliği problemlerine faydalı olur.
  Göz Sağlığı için E Vitamini: Göz sağlığını koruyabilmeniz için vücudun yeterli miktarda E vitamini alması gerekir.
  Toksinleri Vücuttan atar: Vücudumuza her dakika zararlı maddeler nüfuz etmektedir. Gerek radyasyon gerekse ilaçlardan ötürü vücutta biriken toksin maddeler E vitamini sayesinde vücuttan atılır.
  Hafıza Kaybını Önler: Unutkanlığın en büyük sebeblerinden biri vücutta E vitamini eksikliği olmasıdır. Bu neden ile E vitamininin yeterli miktarda vücuda alınması hafıza kaybını azaltır.
  Dolaşım Sistemini düzenler: E vitamini vücutta yeteri kadar var ise kan dolaşımını düzenler ve kanın organlara iletilmesini kolaylaştırır. Cinsel faaliyetleri de düzenlemektedir.
  Adet Dengesini Sağlar: Kadınların adet sancıları ve menopoz sonrası sıkıntılarını azaltıcı etkiye sahiptir.
  E vitamininin Cilde Etkisi: Cildin yaşlanmasını geçiktirir, cildi gerginleştirir, cildin sağlıkla parlamasına yardımcı olur. İlerleyen yağlarda cildinizin güzel görünmesini istiyorsanız E vitamini bulunduran besinleri tüketmeye özen gösterin.

Bazı Besinlerdeki E Vitamini Miktarı:
Ayçiçeği: 1 su bardağı – 33.41 miligram
Badem: 1 fincan – 32.98 miligram 

Aspir tohumu yağı 1 yemek kaşığı 4.6 mg

Fındık: 1 fincan – 20.29 miligram
Avokado: Çiğ bir bütün – 2.68 miligram
Hindistan cevizi yağı  16.4 mg / lt

Vücuda aşırı şekilde E vitamini alınması kesinlikle önerilmemektedir. Alerjik reaksiyon ve kanama pıhtılaşmaması gibi sorunlar meydana gelebilir. Bundan dolayı her şeyi yeterince tüketmemiz yeterli olacaktır.

Sağlıklı olmayı isterken sağlığınızdan olmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir