Gerçek Soğuk Pres Yağ Nasıl Anlaşılır

Gerçek Soğuk Pres Yağ Nasıl Anlaşılır

Yoğun olarak müşterilerimizden gelen sorular üzerine bu konu hakkında bir yazı hazırlamaya karar verdik. Daha önceleri aktarlar tarafından üretilen soğuk pres ürünler , şu sıralar pazarlarda yerini almış durumda. Halbuki bunun gerçek soğuk pres ürünler ile yakından veya uzaktan bağlantısı bulunmuyor.

Daha çok çörek otu ürününün yağının sıkıldığına şahit olursunuz. Gözünüzün önünde sıkılmış olası size gerçeklik katabilir ancak unuttuğunuz önemli noktalar var!

* Kullanılan tohum kaliteli mi?
Her ürün gibi çörek otunun da kalitesizi bulunmaktadır,aktarlar bunu anlaması için ürünü analiz etmesi gerekir, hiç bir aktar da bununla uğraşmaz, al-sat mantığı içerisindeler. Tazemiz firması olarak satın aldığımız tohumları önce ön teste tabii tutarız, eğer ürün belirlediğimiz kalite aralığında ise ürün toplu olarak sıkıma girer. Sıkım sonrasında yeniden analiz yapılır ve ön test sonuçları ile karşılaştırılır. Bir sorun görünmüyorsa filtre ve şişeleme işlemi başlatılır.

* Soğuk pres makinesi ile sıkılabilir , ancak tohuma içeride ısıl işlem uygulanıyor mu?

Isıtılan tohumdan daha çok yağ elde edildiği için böyle bir işlem uygulanıyor, tohumdan %30 yerine %60 oranında daha fazla yağ elde edilebiliyor. Bu da çıkan yağın kalitesiz olmasına neden oluyor. Tadı acı, boğazı çok yakan ve rengi zifir renginde olur. Halbuki çörek otu yağı içi rahattır ve rengi açık renklidir.İçimi rahat ve kendine has bir tadı vardır.

*Uygun ortamlarda mı sıkım işlemi yapılıyor?

Ortamın hijenik olması ve ortam sıcaklığının max 20 derece olması gerekmektedir.Bu derecenin üzerinde sıkım işlemi yapılmamalıdır. Ayrıca keten tohumu ve chia tohumu yağı 15 derece altında sıkılması gerekmektedir, aksi takdirde ürün bozulacaktır.

*Kullanılan şişe koyu mu?

Soğuk pres yağlar güneş ışığından çok etkilenen bir yapıya sahiptir ve koyu şişe ile bu zararlı ışıklardan korunmalıdır.Bundan dolayı açık renkte satılan yağlardan uzak durulmalıdır.

Bu saymış olduğumuz maddeden birinin eksik olması, sağlığınızı riske atmış olacak.

Bunlardan dolayı güvenilir yerlerden bu ürünleri satın almanızı öneriyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir