Soğuk pres yağ nasıl yapılır?

Soğuk pres yağ nasıl yapılır

Soğuk pres makineBitkinin meyvesi, tohumu veya çekirdeğine sıcak işlem uygulanmadan direk yağ çıkarma işlemine soğuk pres denilmektedir. Soğuk pres işlemlerde ürünün ısısı 40 dereceyi asla aşmaz eğer aşarsa hem sıcak pres olur hemde ürün içerisinde ki doğal maddeler kaybolabilir. Soğuk Pres tekniği, en iyi ve nitelikli yağların üretimi için kullanılan bir tekniktir. Bu teknikte yağ filtrelenir ve şişlenir bu işlem sırasında mekanik ısı kullanılmaz. Soğuk pres işleminin ne olduğu hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız Soğuk pres nedir? isimli yazımızı okumanızı önermekteyiz. Yağlar soğuk preslendiği için sonraki zamanlarda yağların ısıtılmaması önerilmektedir. Yağ üretimi için yapılması gereken bazı şeyler bulunmaktadır, bunlar aşağıda listelenmiştir.

Tohum Temini

Oldukça önemli olan bu işlemde, iyi ve sağlam olan tohumlar temin edilmelidir. Tohum soğuk hava depolarında muhafaza edilmelidir. Eğer soğuk bir ortamda muhafaza edilmezse, tohum bozulabilir veyahut üretim sonunda üzerinde bol miktarda bakteri barındırabilir. Bundan dolayı tohumun nerede saklandığı oldukça önemlidir. Tohum soğuk pres makinesine girmeden önce güzel bir şekilde temizlenmelidir. Temizleme işlemi sırasında farklı cins olan tohumlar ayrılabilir. Uzun süre yollarda olan ve sağlıklı hava koşullarında taşınmayan tohumlar ise küflenebilmektedir bu yüzden aşırı şekilde dikkat edilmelidir.

İşleme Aşaması

Soğuk pres yağ nasıl yapılırTemizlenen tohumlar önce kurutma işlemine gönderilmelidir. Kurutma sırasında ortam sıcaklığı en önemli faktör olacaktır. Ortam sıcaklığının 40 derecenin altında olmasına dikkat edilmelidir. Kurutulan tohumlar artık işlemeye hazır durumdadır.
Tohumlar bankerlere taşınarak presleme işlemine başlanır. Burda tohumlar ısı veya kızartma işlemlerine dahil olmadan direkt olarak presslerin emiş kısmına aktarılır.
Merdaneler sayesinde iyice ezilir. Bu işlemden sonra yağlar krom filtreleri geçerek, krom başlıklarda toplanır. Toplanan yağlar, kalın eleklere aktarılır.

Hazır Duruma Gelmesi

Tüm bu işlemlerden sonra soğuk preslenen yağ  2 ile 6 gün arasında dinlemeye bırakılır. Dinlenen yağ alt tarafta katı bir tabaka oluşturur. Bu tabaka kağıda veya bez filtrelere aktarılır. Süzülen yağlar ise berraklığa ulaşır ve hazır hale gelir. Daha sonrasında hijyenik bir şekilde temiz Tazemiz şişelerine doldurularak depolanır.

Dikkat edilmesi gereken hususların en başında ortamın steril ve temiz olmadı gelmektedir. Aksi takdirde yağlar oldukça sağlıksız bir madde haline gelebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir