Dikenli İncir Nedir? Nasıl Yenir?

dikenli incir nedir
dikenli incir meyvesi
dikenli incirin olgunlaşmışı kırmızı renklidir.

O Adana’nın ‘Cennet meyvesi’, Ege ve Akdeniz bölgelerinin ise Mısır inciri.. Dikenli incir halk arasında birçok farklı isimle bilinmektedir. Hint inciri, Frenk inciri, Mısır inciri, Babutsa, Kilis inciri, Pabuç inciri, Kaynanadili, Kürek Yemişi gibi yöresel isimlerle de anılan dikenli incirin tam bir şifa kaynağı olması sebebiyle bu yazımızda biz de sizlere dikenli incirden bahsetmek istedik.

Bu çöl bitkisi, yüzyıllarca yıl gıda, koruyucu ve hatta kırmızı boya üretmek için kullanılmıştır.Dikenli incir bitkileri, doğru iklimde yaşadığı sürece, hem faydalı hem de koruyucudur.

Dikenli İncir Nedir?

dikenli incir nedirÇeşitli incir kaktüslerin olduğu biliniyor, yaklaşık olarak 200 farklı incir kaktüsleri vardır, uzun süredir çeşitli amaçlar için kullanıldığı Meksika’ya özgü olduğu düşünülmektedir. Meyve ve pedleri yenebilir ayrıca hızla büyüyen boyutu ile doğal çit ve bariyer olarak kullanılmaktadır. Kırmızı boya yapmak için kullanılan böcekler dikenli incir ile beslenir ve bu da onu ekonomik olarak faydalı bir bitki yapar. Bugün, Meksika’dan çok uzaklara yayıldı. Güneybatı ABD’de yaygındır ve Afrika’da istilacı olarak kabul edilir.Dikenli incir bilgisi bu kadar çok amaç için pratik olsa da, bu tesis aynı zamanda bahçeye çekici bir ek olarak harika. Bitki dikenlerle kaplanmış yeşil “pedleri” yetiştirir. Pedlerin uçlarında sarı-turuncu çiçekleri açar, ardından kırmızı meyveler oluşur. Meyveler aynı zamanda tunas olarak da bilinir. Hem bunlar hem de pedler yenebilir. İncir çekirdeği ve dikenli incir çekirdeklerinde ki benzerliğinden dolayı ortak ada sahip olduğu bilinmektedir.

Dikenli İncir Nasıl Yetiştirilir?

Bir kaktüs olarak, bu bitki yetiştirmek için çöl iklimi gerektirir: kuru, sıcak koşullar. Doğru yer için, dikenli incir bakımı kolaydır. Tam güneş ve az su alan bir yer verin. Çölde yaşıyorsanız, kaktüsünüzü bahçenin uygun bir yerine koyup yalnız bırakabilirsiniz. Büyüyecek ve gelişecek. İçeride büyütmek istiyorsanız, yeterince büyük bir kapta yetirmeyi tercih edin. Doğru güneşli noktada ve kuru toprağa sahip olan dikenli inciriniz, on metre (3 metre) kadar uzayabilir, bu nedenle bol miktarda alan verin veya çit olarak kullanmak istiyorsanız, buna göre aralığı planlayın.

Dikenli incir nasıl toplanır?

Dikenli incir adından da anlaşılacağı üzerine meyvesinin üzerinde çok küçük dikenleri ile korunan bir meyve türüdür. Kesinlikle çıplak elle ellenmemelidir. Eğer toplanacaksa sabah veya akşam üzeri toplanması en doğrusudur. Bu zaman dilimlerde dikenlerinin bir kısmı kabuğuna doğru çekilmiş olacaktır. Dikenli inciri bir maşa veya demir eldiven ile toplanması en doğrusudur. Sonrasında ise toprak üzerinde bir süpürge yardımı ile karıştırılmalı ve soğuk su ile temizlenmelidir. Bu sayede dikenlerinden arınmış olacaktır. Ancak ister istemez üzerinde diken kalabileceğini göz önüne alarak dikenli soyup, tüketmeliyiz. Afiyet olsun.

Dikenli İncir Besin Değerleri

Su (g) – 87.55
Enerji (kcal) – 41
Protein (g) – 0,73
Toplam lipit (yağ) (g) – 0.51
Karbonhidrat (g) – 9.57
Lif (g) – 3.6
Kalsiyum, Ca (mg) – 56
Demir, Fe (mg) – 0.3
Magnezyum, Mg (mg) – 85
Fosfor, P (mg) – 24
Potasyum, K (mg) – 220
Sodyum, Na (mg) – 5
Çinko, Zn (mg) – 0.12
C vitamini, toplam askorbik asit (mg) – 14
Tiamin (mg) – 0.01
Riboflavin (mg) – 0,06
Niasin (mg) – 0.46
Vitamin B-6 (mg) – 0,06
Folat, DFE (mg) – 6
Vitamin B-12 (mg) – 0
A vitamini, RAE (mg) – 2
A vitamini, IU (IU) – 43
Yağ asitleri, toplam doymuş (g) – 0.07
Yağ asitleri, toplam tekli doymamış (g) – 0.08
Yağ asitleri, toplam çoklu doymamış (g) – 0.21
Yağ asitleri, toplam trans (g) – 0
Kolesterol (mg) – 0

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir