Hindistan Cevizi Yağı Nedir?

hindistan cevizi yağı nedir?

Bilim adamları ve gıda uzmanları, hindistan cevizinin nereden geldiği ve ne zaman geldiği konusunda tam olarak emin değiller, ancak en iyi tahminleri, hindistan cevizinin Güney Pasifik’te ortaya çıkmış ve büyük olasılıkla Yeni Gine’de bulunan çeşitli tarih öncesi bitkilerdir.

Bildirildiğine göre, Vasco de Gama’nın filosundaki denizcilere meyveyi “coco” adıyla adlandırıyor – hobgoblin benzeri,  denizci dilinde “Cocos” olarak adlandırıldı. İngiltere’ye geri getirilip tanıtıldığında, yerel halk cocos’a “ceviz” terimini ekleyerek bugün hala yaygın olarak kullanılan coconut isimini aldı.

Bir hindistan cevizinin içi, protein miktarı bol miktarda bulunur ve beslenme uzmanları tarafından protein kaynağı olarak kabul edilir. Hindistan cevizinin içindeki süt , düşük şeker seviyesine sahip bir tazeleyicidir. Güney Pasifik gıda elyafı olmasının yanı sıra, hindistan cevizlerinin de başka kullanımları vardır. Örneğin, yerliler hindistan cevizini böcek kovucu olarak kullandılar (sivrisinekler yanan bir hindistan cevizi kabuğunun kokusundan ve suyundan nefret ediyorlar).

Bir hindistan cevizi içindeki belki de en faydalı bileşen, sağlık gıda savunucularının daha yüksek enerji seviyelerine ve daha güçlü bir metabolizmaya katkıda bulunduğunu söylediği yağdır. Aslında, hindistan cevizi yağının faydaları sağlık ve beslenme çevrelerinde çok sık gündeme gelen bir yağ haline gelmiştir. Bir çok amaçla kullanılan hindistan cevizi yağının kanıtlanmış bir çok faydası vardır.

Hindistan Cevizi Yağı Nedir?

hindistan cevizi yağı nedir
Hindistan cevizi yağı nedir?

Kısacası, hindistan cevizi yağı, kalp sağlığı, ağız sağlığı ve diğer sağlık yararları için mükemmel olan vücut dostu bir gıda maddesidir. Yapısal olarak, hindistan cevizi, %65 yağdan oluşmaktadır, geri kalan kısım ise lif ve proteindir.

Hindistan cevizi yağı, antioksidanları tutan ve çok sayıda sağlık yönünden faydalı yağ asitleri ve proteinlerden oluşan bir yapıya sahiptir. Çoğunlukla Caprylic asit, Lauric asit ve Capric asitten oluşan orta zincirli yağ asitleri (MCFA) bakımından zengindir.

Tüm hindistan cevizi yağlarının yaklaşık% 60’ı yukarıdaki üç yağ asidinden oluşurken, hindistan cevizi yağı yağlarının% 90’ı kalp sağlığına sahip doymuş yağlardan oluşur . Sonuncusu yüksek bir rakamdır ve birçok doktora tavsiye edilmeyen rakamdır. Örneğin, zeytinyağlı kalorilerin% 14’ü doymuş yağdan ve tereyağının kalorilerinin% 63’ü doymuş yağdan gelir.

Kural olarak, beslenme uzmanları, MCFA’ları sever, diğer avantajların yanı sıra, kolayca sindirilebilir olduklarını ve karaciğer tarafından işlendiklerinden, MCFA’ların vücudun içinde daha etkin ve hızlı bir şekilde enerjiye ve yağa dönüştürüldüğüne dikkat çekerler.Burada önemli nokta hindistan cevizinin soğuk pres yöntemi ile yağından arındırılmış olmasıdır. Bu şekilde içerisinde ki yağ , hiç bir bozulma olmadan yağı ayrılmaktadır.

Hindistan Cevizi Yağı Besin Değerleri

(bir yemek kaşığı hindistan cevizi yağı esas alınmıştır).

120 kalori.
0 gram protein
14 gram yağ (12 = doymuş yağ; 1 = tekli doymamış yağ ve 0.5 gram çok doymamış yağ)
0 miligram (mg) kolesterol
Bileşen bakımından hindistan cevizi yağlarının, makyajlarında sıklıkla ve sağlık açısından faydalarında farklılık gösterdiğini belirtmek gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir