Keçiboynuzu Nedir?

keçiboynuzu harnup nedir

Akdeniz bölgesine özgü olan keçiboynuzu ( Ceratonia siliqua ), temel olarak yenilebilir bakla ve tohumlarıyla yetişen, aynı zamanda bir süs bahçesi örneği olarak yetiştirilen, çiçeklenmeyen, herdem yeşil bir ağaçtır. Genelde St John’un ekmeği veya akasya fasulyesi olarak bilinen bu atmosferik azotu sabitlememesine rağmen baklagil ailesinin bir üyesidir.

Keçiboynuzu ağaçları 100 yıldan fazla yaşayabilir, 15 metreye kadar büyüyebilir ve 3,5 metreye kadar bir gövde çevresi oluşturabilir. Deri gibi yapraklar dört ila beş çift oval şekilli broşürde büyür; Yeni büyüme bronz renkli olup, olgun yapraklar üst yüzeyde koyu yeşil ve altında açık yeşilden gri renktedir. Ağaçlar erkek, dişi veya hermafrodit olabilir (her iki cinsiyette).

Keçiboynuzu Nedir?
Harnup Nedir?

keçiboynuzu fiyatı
keçiboynuzu, Akdeniz bölgesinde yetişen bir ağaç türüdür.

Keçiboynuzu ağacı (Ceratonia siliqua)Bir bahçede süs bitkisi olarak, tatlı yenilebilir baklaları için popüler olan, her daim yeşil bir çiçekli çalı türüdür. Kırsal bölgelerde Harnup adıylada bilinmektedir. Keçiboynuzu ağacı tarımda yaygın olarak kullanılmasına rağmen, Akdeniz bölgelerine özgüdür. Ağaç, Doğu Akdeniz bölgesinin vahşi doğasında yaygın olarak bulunur. Keçiboynuzu baklagil ailesine aittir ve ağacı 15 m yüksekliğindedir. Bir Keçiboynuzu ağacının taçları geniş ve yarı küreseldir ve kalın bir gövdeyle desteklenir. Keçiboynuzu ağacı sonbaharda çiçek açar ve küçük ve çok sayıda çiçek üretir. Meyveleri yaygın olarak uzatılmış, sıkıştırılmış veya kavisli bakla olarak adlandırılan baklagillerdir. Olgun tohumlar çoğunlukla yere düşer ve  çeşitli hayvanlar tarafından yenir. Bitki İncil’de ve ayrıca Talmud’da birkaç kez bahsedilir.

Keçiboynuzu Kullanımı

keçiboynuzu tozu
keçiboynuzu tozunu doğal kakao ve şeker yerine tercih edebilirsiniz.

Keçiboynuzu kullanımı Mezopotamya kültürüne kadar izlenebilir ve birçok kullanımdan dolayı çok değerlidir. Keçiboynuzu baklaları için ve ayrıca bahçede süs ağacı olarak yetiştirilir. Kurutulmuş veya kavrulmuş tohumlar doğrudan tüketilebilir veya tüketim için daha başka formlarda işlenebilir. Kurutulmuş tohumlar, keçiboynuzu tozu,  kakao tozu yerine toz haline getirilebilir. Toz keçiboynuzu hafif tatlıdır ve keklerin ve kurabiyelerin pişirilmesinde bir bileşen olarak veya çikolataların yerine kullanılabilir. Keçiboynuzu kabuğu unu, özellikle de ruminantlar için, hayvancılık için enerji bakımından zengin bir yemektir. Keçiboynuzu posası şeker ve selüloz bakımından zenginken, tohumun embriyosu protein bakımından zengindir. Hem küspe hem de embriyo insan ve hayvan beslenmesinde kullanılabilir. Malta ve Kıbrıs’ta Keçiboynuzu şurubu öksürük ve boğaz ağrıları için geleneksel bir ilaçtır. Şurup aynı zamanda bir tatlandırıcı ve bir kalsiyum kaynağı olarak da kullanılabilir. Keçiboynuzu suyu, Ramazan ayındaki iceceklerin bir parçasıdır.

Keçiboynuzu Yetiştiriciliği

Keçiboynuzu ağaçları tek başlarına vahşi doğada yetişebilir veya bahçelerde ve bahçelerde yetiştirilebilir. Tohumlar, düşük köklenme potansiyeli nedeniyle meyve bahçelerinde uygulanan bitkisel yayılımın aksine en yaygın yayılma ortamıdır. Ekim ilk önce fidanlıklarda yapılır ve tarlaya nakledilir. Keçiboynuzu ağacı, verimin stabilize olduğu 20 ila 25 yaşlarında dayanır. Hasat, keçiboynuzu ekiminin en emek yoğun kısmıdır. Hasat, meyveleri uzun bir sopayla çarparak veya yakalayarak yapılır. Hasat, ağaç aynı zamanda çiçeklendiğinde yapılır, bu nedenle onu hassas bir görev haline getirir. Tohumlar daha sonra, kibbling adı verilen bir işlemde kağıt hamurundan ayrılır.

Keçiboynuzu’nun Faydaları

Keçiboynuzu; kalsiyum, Fosfor, Potasyum, Sodyum ve Magnezyum içeren aktif bileşenlere sahiptir. Keçiboynuzu meyvesi, protein, karbonhidrat ve iz minerallerinin kaynakları ile bol miktarda bulunur. Bu minerallerin ve nispeten yüksek besinsel değerlerin kombinasyonları, talepleri desteklemek için sınırlı bilimsel araştırma olmasına rağmen, kayda değer sağlık yararlarını sağlar. Keçiboynuzu ishali azaltmak ve kontrol altına almak için kullanılmıştır ve oral rehidrasyon çözeltisi ile birlikte alındığında oldukça etkilidir. Keçiboynuzu da kolesterol seviyesini azaltabilir. Yüksek lif içeriği kan akışındaki kolesterol seviyesini düşürmede etkilidir ve kandaki HDL’nin LDL’ye oranını artırabilir. Keçiboynuzu kilo kontrolü için uzun süredir kullanılmaktadır ve metabolizmayı uyardığı ve sindirimi arttırdığı için kilo düşürücü tonik olarak bilinmektedir. Keçiboynuzu, tip 2 diyabetin tedavisinde de kullanılmıştır ve insülini azaltabilir. Keçiboynuzu ile ilgili çok sayıda başka sağlık yararları vardır. Keçiboynuzu toptan alım için firmamız ile görüşebilirsiniz.

Keçiboynuzu Üreten Ülkeler

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’ne göre dünyadaki en büyük keçiboynuzu üreten ülkeler arasında sırasıyla 40.000 mt’un üzerinde üretim yapan İspanya, ardından sırasıyla 30.841 ve 23.000 mt’da İtalya ve Portekiz gelmektedir. İspanya’daki keçiboynuzu ağaçları, İspanya’nın Güney ve Doğu bölgesinde yetişir ve Avrupa ve Amerika’daki ülkelere ihraç edilmeden önce öğütülür ve kavrulur. İtalya’da keçiboynuzu ağırlıklı olarak bisküvi ve çikolata fırınlarında kullanılan kalın dokulu un yapımında kullanılır. Diğer ana keçiboynuzu üreten ülkeler arasında Yunanistan, Fas, Türkiye ve Kıbrıs bulunmaktadır.

Dünyada Keçiboynuzu Üreten Ülkeler

SıraÜlkeÜretim (ton cinsinden), 2012
1ispanya40.000
2İtalya30841
3Portekiz23,000
4Yunanistan22.000
5Fas20500
6Türkiye14218
7Kıbrıs5186
8Cezayir3136
9Lübnan2,300

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir