Hangi Yağlar Kilo Aldırır?

Gerek diyet zamanlarda gerek günlük beslenmede doymuş hayvansal yağlar ve işlenmiş bitkisel yağlar arasında bir kararsızlık dönemi yaşanır durur. Hangi yağ kilo aldırır? sorusu adeta beyinde ışık saçar haldedir. Yanlış yağ tüketimi obeziteye ve dolayısıyla metabolizma açısından hastalıklara davettir. Doğal olan dolayısıyla sağlıklı yağlar olan omega 3 yağı kullanımı maalesef ki yetersizdir. Doğal olmayan yağlar yani işlenmiş yağlar mısır özü, ayçiçeği zararlıdır ve dolayısıyla kilo aldırır. Yağlar aynı zamanda ısıtıldığında da zehirli hale gelirler. İnsanın vücut yapısı bu yağlara yabancıdır; yanlış yağ kullanımı obezite, diyabet ve kanser demektir.

Kilo Aldıran Hayvansal Yağlar

Hayvansal yağlar kilo aldırma faktörünün yanı sıra sağlık için de pek tercih edilmeyen yağ türlerinden biridir. Tereyağı konusunda fikirler tam örtüşmese de margarin konusunda zararlı olduğu düşüncesi tüm hekimlerce onanmıştır. Hayvansal yağlar kişide kalp ve damar hastalıklarının tetikleyicisidir. Kolesterol hastalıklarında etkilidir. Sağlıklı bir dönem geçirilmek isteniyorsa hayvansal yağlardan uzak durulmalıdır.

Diyet ya da normal yemek tüketiminde doğru yağ tüketimi de mutlaka olmalıdır. Çünkü vücudun yağa da ihtiyacı vardır. Ancak tüketim doymuş yağa kaydığında sonuç hastalık olmaktadır. Kızartma yağları ve dolayısıyla kızartılmış yiyecekler sakınılması gereken yiyeceklerdir. Yüksek ısılara maruz kalmış yağlar sakıncalıdır. Yağ kaynakları mutlaka doğal ve işlenmemiş olmalıdır. Kimyasal bir katkı olmamalıdır. Rafine yağdan uzak durulmalıdır. Yağlar kilo aldıran ya da aldırmayan şeklinde gruplanır. Kilo alma ya da kilo verme de kullanılacak yağların da önemi bu noktada artı değer taşımaktadır.

Kilo Aldıran Bitkisel Yağlar

Bitkisel yağlar içerisinde ayçiçeği, mısır özü yağı, zeytinyağı seçenekleri bulunmaktadır. Bunlar kuşkusuz hayvansal yağlara oranla çok daha az zarar içermektedir. Fakat bitkisel yağlarda da doymuş yağlardan kaçınılmak zorundadır. Bitkisel yağlar söz konusu olduğunda kızartma yağlardan uzak durulmalıdır. Bitkisel yağlar içerisinde en tehlikeli olmayanı zeytinyağıdır.

Sonuç olarak hayvansal gıdalardaki yağlar doymuş yağlardır. Bu yağlar karaciğerde depolanma yaparak ileri ki dönemlerde kalp ve karaciğer hastalıkları açısından tehlikedir. Bu nedenle hayvansal kaynaklı yağlardan kesinlikle uzak durulmalıdır. Kilo alma veya verme hakkında bilgi almak isteyen okurlarımızı Çörek Otu Yağı Zayıflama ve Kilo Alma isimli yazımızı okumasını tavsiye ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir