Soğuk Pres ile Sıcak Pres Yağ Arasındaki Fark

sıcak ve soğuk pres

Şekil verme amacı ile kullanılan ve presleme makinesinin çeneleri arasında yüksek miktarda ısı ve kuvvet üretip uygulayan makinelerin yapmış olduğu işlem presleme olarak adlandırılıyor.

Soğuk Pres ( Soğuk Şekil Verme) Nedir?

Soğuk Pres, herhangi bir ısıtma işlemi gerektirmeyen hassas bir presleme şeklidir. Soğuk Pres, soğuk kurutma ve sıkıştırma sistemi aracılığı ile gerçekleştirilir. Yani soğuk pres, ısıl işlem uygulanmadan, şekil verilecek olan malzemelerin soğuk olarak şekillendirilmesi işlemine verilen isimdir. Her malzemeye soğuk pres yöntemi ile şekil verilemeyeceği için presleme çeşitleri sıcak pres ve soğuk pres olarak ikiye ayrılır. Aynı zamanda soğuk pres işlemi mutfağımızda olmazsa olmazların ilk sırasında yer alan yağlar içinde kullanılan bir yöntemdir. Yağı alınacak olan meyvenin çekirdeğinin, isminden de anlaşıldığı gibi soğuk presleme yöntemi ile yağının dışarı çıkarılması sağlanır. Uzmanlar her fırsatta, sağlık açısından soğuk pres yağlar tercih etmemizin daha doğru olacağını anlatırlar.

Sıcak Pres (Sıcak Şekil Verme) Nedir?

Sıcak Pres yağlar ise soğuk presin aksine tamamen mekanik ısı kullanılarak, daha çok kapı, parke yüzeyi gibi alanlarda kullanılır. Sıcak pres makineleri yüksek basınç ve ısı uygulayacağı için, sıcak pres makinelerinin dış yüzeylerinin de çalışanların herhangi bir kazaya maruz kalmamaları için de büyük bir dikkat ve büyük bir özveri ile üretilmiş olması gerekir.

Soğuk Pres ile Sıcak Pres Yağ Arasındaki Farklar Nelerdir?

Soğuk Pres yağlar ile Sıcak Pres yağlar arasındaki farklar; Soğuk Pres yönteminde mekanik ısı kullanılmadığı için ürünün kimyası hiç bir şekilde bozulmuyor. Bu yüzden kullanacağınız yağların soğuk presleme yöntemi ile üretilmiş olmasına dikkat etmelisiniz.

Sıcak Pres yağlar ise mümkün olduğunca uzak durulması gereken yağ çeşitleridir. Çünkü yüksek ısı ve basınç kullanılarak, yağı elde edilen ürünün kimyasının tamamen bozulması sebebi ile sağlık açısından da bir risk faktörü olarak bilinir. Tabi ki yağı kullanılan ürüne gire bu durum tam tersi bir hale de gelebilir. Bu yüzden alışveriş yapmadan önce soğuk pres ve sıcak pres hakkında kısa bir araştırma sonucu bilgi sahibi olarak, karar verdiğiniz pres yöntemi ile üretilmiş yağlar tercih etmenizi öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir