Oil Pulling – Ağız Çalkalama

oil pulling

“Oil Pulling” adıyla bilinen, binlerce yıl önce  Hint tıbbında (Bilginin kaynağı Ayurveda) yüzyıllar boyunca kullanılmış, basitliği sebebiyle beklenmedik bir tıp mucizesi olarak görülebilir. Uygulayan hekimler terapinin AIDS’den, diyabete, kalp hastalığından lösemiye kadar birçok hastalık üzerindeki etkisine dikkat çekiyor. Bireysel tavsiyeler bir yana bilimsel araştırmalar da soğuk pres yağlar ile ağız çalkalamanın diş ve dişetlerini, bakterileri, virüsleri ve mantarları azaltarak iyileştirdiğini göstermekte. Bu da genel sağlığa iyi geliyor.

Oil Pulling Nasıl Yapılmalıdır ?

Bir çorba kaşığı yağ ile (susam yağı, Hindistan cevizi yağı veya ayçiçek yağı) ağzınızı 20 dakika boyunca çalkalayın. Yağın ağzınızdaki her yere değmesine özen gösterin ve dişlerin arasından geçirin. Yağ ağızdaki patojenleri, tükürüğün yardımıyla toplayacaktır. Yağ daha sonra tükürülür ve asla yutulmaz. Ayrıca boğazınıza değecek şekilde de çalkalanmamalıdır çünkü içinde mikropları tutmaktadır.

Geleneksel olarak soğuk pres susam yağı kullanılsa da Hindistan Cevizi Yağı mikrop ve enflamatuar karşıtı özellikleri sebebiyle tercih edilebilir. Böylece ağızdaki istenmeyen bakteriler öldürülürken geriye sadece sağlıklı probiyotik olanlar kalır.

Yağı tükürdükten sonra ağzınızı temiz suyla 2 – 3 kere çalkalayıp, dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Yağ ile ağız çalkalamak kolaylıkla sabah rutininizde yer bulabilir ve her gün yapılmasında bir sakınca yoktur.

Oil Pulling Başlıca Faydaları

  • – Diş plaka birikimini önler
  • – Dişleri daha beyaz yapar.
  • – Kötü nefesi önler.

Önemli Notlar:

* Oil pulling genelde aç karnına yapılan bir işlem, bundan dolayı sabahları yapılması daha uygundur.

* Su içmişseniz 40 dk beklemenizde fayda var.

* Gargara kesinlikle yok, yalnızca ağzınızda çalkalayacaksınız. Yukarı-aşağı, sağa-sola, dişlerin arasından geçirmek yeterlidir.

* Kesinlikle yutmak yok! Yutma hissi gelirse durun ve bu hissin geçmesini bekleyin.

* Bu işlem bittikten sonra dişlerinizi hafifçe fırçalayacaksınız. “Hafifçe” çünkü toksinlerden arınan diş ve dişetlerimiz normalden daha hassas bir hale gelicektir.

* Kullandığınız yağın soğuk sıkma yağ olması çok önemlidir.

 

Sağlığa Zararlı Ağız Mikropları

Ağız temizliğine önem verseniz bile mikroplar çabalarınıza karşı galip gelebilir. Ağzınızın durumu kötü olduğunda vücuttaki her sistem etkilenir. Örneğin çeşitli çalışmalar dişeti hastalıklarının felç ve bilişsel bozukluklarla ilişkili olduğunu ortaya çıkarmıştır. Yunanistan’daki Attikon Üniversite Hastanesi dişeti hastalıkları ile felcin ilişkili olduğunu göstermiştir. Alabama Üniversitesi Diş Fakültesi ise 9,853 kişinin katıldığı çalışmada diş kaybının bilişsel yeteneklerin azalmasına bağlantılı olduğu görülmüştür.

Ayrıca Streptococcus mutans gibi bakteriler ağızda çoğalarak kan akışına zehir salgılar ve kalp hastalığı gibi enflamatuar hastalıklara yol açarlar. Yağ ile ağız çalkalamanın bu bakteriyi önemli derecede azalttığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. 2008’de yapılan ve Afrika Mikrobiyoloji Araştırmaları Dergisi’nde yayınlanan araştırmada yağ ile ağız çalkalamanın ardından toplam bakteri sayısında önemli miktarda düşüş ve çürüğe yatkınlıkta azalma görülmüştür. Susam yağının antibakteriyel özelliğinin ağızdaki Streptococcus mutans bakterileri üzerindeki etkisi de araştırılmıştır. Genel olarak katılımcıların 40 günlük yağ ile ağız çalkalama dönemi sonrasında vücudundaki bakterilerde %10 ile 33.4 oranında azalma görülmüş, ağızdaki bakteriler de ortalama olarak %20 oranında azalmıştır.

Diğer Faydaları

Dr. F. Karsch’ın, All-Ukranian Association’a sunulan çalışması yağ ile ağız çalkalamanın tedavisinde etkili olabileceği hastalıkları belirtmiştir. Bunlar arasında ağız ve dişeti hastalıkları, eklem katılığı, alerjiler, yüksek kan şekeri, kabızlık, migren, bronşit, egzama, kalp, böbrek, akciğer hastalıkları, lösemi, artrit, menenjit, uykusuzluk, menopoz, kanser, AIDS, kronik enfeksiyonlar, varis, yüksek tansiyon, diyabet, çatlak topuklar, akne, dermatit ve sinüzit de yer alır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir